Dyrygenci i akompaniatorzy Dyrygenci i akompaniatorzy

Dyrygent Chóru Akademickiego UJ „Camerata Jagellonica" oraz Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ

Janusz Wierzgacz - dyrygent, kompozytor i wokalista

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku dyrygentury chóralnej.

Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w Prywatnej Szkole Muzycznej w Jaśle, w której to ukończył zarówno I, jak i II stopień w klasie fortepianu pod kierunkiem prof. Mirosławy Lisowskiej. W ramach rozwoju umiejętności i wrażliwości muzycznej, był inicjatorem i wykonawcą licznych wydarzeń muzycznych na terenie Podkarpacia, m.in. zakładając w 2006 roku Jasielski Chór i Orkiestrę Kameralną. 

W 2005 roku podjął dalszą edukację na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie ukończył specjalność dyrygentury chóralnej pod okiem doktora Marcelego Kolaski.

W latach 2009-2012 był śpiewakiem Chóru Polskiego Radia w Krakowie, z którym dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, a także koncertował w wielu miejscach w Polsce i w Europie.

Jest również założycielem kameralnego zespołu krakowskich śpiewaków SINGET. 

Prowadzi warsztaty przeznaczone dla zespołów wokalnych oraz instrumentalnych, jak również muzyki liturgicznej. Jest kompozytorem muzyki do filmów, spotów reklamowych, utworów chóralnych, orkiestrowych i rozrywkowych. Jest m.in. współautorem muzyki do widowiska „Święty” o życiu Jana Pawła II w reżyserii Michała Zabłockiego oraz muzyki do filmu „Polska szuka bohaterów”. 

Od 2010 roku jako dyrygent związany jest z Chórem Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica oraz Żeńskim Chórem Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego (do 2022 r.), z którymi koncertował, m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech i Bułgarii, Hiszpanii. W latach 2013 - 2017 był również asystentem dyrygenta  prof. Włodzimierza Siedlika w Chórze Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie „Psalmodia” oraz dyrygentem Krakowskiego Chóru Męskiego działającego przy tym uniwersytecie.

Jako dyrygent współpracował z wieloma kompozytorami, chórami i orkiestrami, m.in. Janem A.P Kaczmarkiem, Krzesimirem Dębskim, Bartoszem Chajdeckim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Zaryckim, Maciejem Małeckim,  Adamem Sztabą, Chórem i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Od 2013 roku jest dyrektorem artystycznym Chóru i Orkiestry Symfonicznej Passionart.

W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagrań fonograficznych, telewizyjnych oraz prawykonań. 

W 2016 roku był jednym z dyrygentów oraz aranżerów wydarzeń centralnych podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Dane kontaktowe:

janusz.wierzgacz@uj.edu.pl

Dyrygentka Żeńskiego Chóru Akademickiego UJ

Anita Pyrek-Nąckiewicz - organistka, śpiewaczka, akompaniatorka, dyrygentka

Anita Pyrek-Nąckiewicz ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie (Dyrygentura Chóralna, Muzyka Kościelna). Doktorantka Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. 

Od 2010 roku pełni funkcję asystenta dyrygenta oraz akompaniatora, a od 2022 roku dyrygenta Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica.

Od 2007 roku współtworzy żeński zespół wokalny Flores Rosarum, wykonujący chorał gregoriański, muzykę Hildegardy z Bingen oraz zajmujący się odtwarzaniem średniowiecznych praktyk muzycznych.

W latach 2014 - 2018 była instruktorem wokalnym i kierownikiem chóru w Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego Słowianki.

Jest wykładowcą w Szkole Kantorów działającej przy Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym w Krakowie.

Śpiewa również w zespole kameralnym Singet, chórze Górecki Chamber Choir oraz chórze Passionart. Koncertuje w Polsce i za granicą jako solistka, dyrygent, organistka. 

Akompaniator Chóru Akademickiego UJ „Camerata Jagellonica"

Oleg Sznicar – pianista, aranżer, dyrygent

Urodził się we Lwowie. Jest absolwentem Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego im. Piotra Czajkowskiego. Pierwszy publiczny występ odbył w wieku 13 lat, wykonując Koncert N23 A-Dur W.A. Mozarta z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, z którą od tej pory stale współpracował w charakterze solisty. W roku 1985 zdobył III Nagrodę na Konkursie Młodych Wykonawców w Kijowie i w tym samym roku został absolwentem Państwowego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie Profesora Eugenija Malinina ostatniego asystenta i ucznia legendarnego Heinricha Neuhaus’a, jednego z założycieli rosyjskiej pianistycznej szkoły. W czasie studiów zaczął koncertować również jako kameralista. W roku 1991 debiutował na scenie La Sorbonne w Paryżu, gdzie wraz z wiolonczelistką Claire Oppert, zdobył IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Sonat w Vierzone. W latach 1992-1994 ukończył 2-letni wyższy staż podyplomowy w Moskiewskim Konserwatorium (kierownik Profesor Eugenij Malinin) oraz w roku 1993 odbył staż w Paryskim Konserwatorium Muzyki i Tańca (Conservatoire National Superieur de Musique et de Danse de Paris) pod kierownictwem profesorów Gerarda Fremy i Alana Planaise.

W Polsce mieszka na stałe od 1994 roku. Początkiem działalności zawodowej - od 1994 roku - jest praca  w charakterze korepetytora solistów oraz chóru w Operze Krakowskiej. W latach 1995-1997 pracował w Europejskiej Akademii Mozartowskiej jako korepetytor-akompaniator w klasie śpiewu pod kierownictwem Profesorów: Kerstin Meyer (Szwecja), Eva Blahova (Slowacja), Ionel'a Pantea (Luxemburg). Od 1998 roku pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w charakterze nauczyciela akademickiego na Wydziale Aktorskim jako akompaniator oraz prowadzi zajęcia z przedmiotu „Chór”. Jest również zaangażowany w liczne projekty teatru muzycznego w Polsce. Jako kierownik muzyczny i aranżer współpracował m. in. z PWST w Krakowie i Krakowską Operą Kameralną z takimi reżyserami i muzykami jak Marta Stebnicka-(„Zielona Gęś”, muz. Andrzej Zarycki), Janusz Szydłowski („Anda”, muz. Anda Kitshman), Bohdan Hussakowski –(„Choinka u Iwanowów”,muz. Andrzej Zarycki), Janusz Grzywacz –(„Człowiek Ogromny”), Rafał Dziwisz („Pieśni o miłości” muz. Stanisław Radwan, „Księga Raju” muz. Andrzej Zarycki), Jerzy Trela („Samobójca”, muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz). Bierze również udział w licznych teatralnych i muzycznych festiwalach w kraju i za granicą. Od 2013 roku jest kierownikiem muzycznym na Warsztatach Aktorskich im. Jerzego Grzegorzewskiego podczas Festiwalu Ensemble na Zamku w Książu.

Jako akompaniator pracował m.in. na Akademii Muzycznej w Krakowie (kierownik prof. Piotr Kusiewicz) oraz w Chórze Polskiego Radia w Krakowie.

Od 2009 roku pełni funkcję akompaniatora przy Chórze Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica.  W latach 2009-2017 był dyrygentem Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

W 2004 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 2013 roku odznaką Prezydenta Miasta Krakowa „Honoris Gratia”. Dwukrotnie otrzymał nagrodę dla najlepszego akompaniatora na międzynarodowym konkursie „Singing Mask” w Sankt-Petersburgu w Rosji.

Obecnie działa w środowisku artystycznym jako dyrygent, aranżer oraz akompaniator.

Dane kontaktowe:

oleg.sznicar@uj.edu.pl

Asystent dyrygenta oraz akompaniator Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ

Łukasz Lelek – organista, śpiewak, akompaniator

Absolwent Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.

Kształcił się jako organista pod okiem Aleksandry Gawlik, Jacka Kuliga i Arkadiusza Bialica, jako wokalista u Alicji Wolińskiej, Zdzisława Adamkiewicza, Janusza Borowicza i o. Tomasza Jarosza oraz w klasie dyrygentury Adama Korzeniowskiego, Marcelego Kolaski i Jerzego Kurcza. Uczestniczył w wielu kursach organowych oraz w kursie wokalnym prowadzonym przez Rominę Basso (2012 r.).

Przejawia aktywność w środowisku chóralnym od 2000 roku, uczestnicząc w wielu projektach organizowanych najpierw przez POSM II ST. im. F. Chopina w Krakowie, a następnie przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Już jako samodzielny artysta współpracował m.in. z chórami: Chórem Polskiego Radia, Pro Musica Mundi, Chórem „Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,  Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej, Chórem Passionart czy zespołami: „Flores Rosarum", „Octava Ensemble", „Szczawnicki Chór Kameralny" oraz "Singet". Uczestniczył w wielu prestiżowych festiwalach jak: Viva il Canto w Cieszynie, Dni Muzyki Kościelnej Archidiecezji Krakowskiej, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Festiwalu Cori d'Europa w Rudzie (Włochy), Estivales en Puisaye (Francja), Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Europejski Kongres Kultury.

Od 2010 roku pełni funkcję akompaniatora, korepetytora i asystenta dyrygenta w Krakowskim Chórze Akademickim UJ. Jest także chórzystą mieszanego zespołu tejże uczelni Camerata Jagellonica. Z chórem koncertował wielokrotnie w kraju oraz zagranicą (Niemcy, Włochy, Bułgaria).

Od 2014 roku pracuje jako chórzysta (baryton) w Operze Krakowskiej. Pełni  także funkcję organisty w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (od 2012 r.) oraz w parafii pw. NMP Matki Kościoła w Jaśkowicach (od roku 2006).