Requiem W.A. Mozarta - Akademicki Dzień Pamięci

Zapraszamy na koncert w ramach Akademickiego Dnia Pamięci, który odbędzie się 6 listopada w 80. rocznicę Sonderaktion Krakau - podstępnej akcji gestapo z 1939 roku, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie.

Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica pragnąc włączyć się w upamiętnienie rocznicy, wykona wraz z Orkiestrą Symfoniczną PASSIONART REQUIEM d-moll (KV-626) Wolfganga Amadeusa MOZARTA.
Utwór usłyszymy również w wykonaniu solistów Chóru Filharmonii Krakowskiej:
Bernarda Grembowiec - sopran
Joanna Święszek - alt
Mateusz Prendota - tenor
Maciej Drużkowski - bas.
Dyrygent - Janusz Wierzgacz

Zapraszamy całą społeczną akademicką oraz mieszkańców Krakowa 6 listopada o godz. 18.00 do Uniwersyteckiej Kolegiaty św. Anny w Krakowie.

Wstęp wolny.

Przy Uniwersytecie Jagiellońskim działają obecnie trzy chóry akademickie:

Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica oraz dwa zespoły jednorodne, współtworzące jego skład: Krakowski Chór Akademicki UJ (chór męski), a także Żeński Chór Akademicki UJ.

Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica powstał w 2006 roku. Chór uświetnia najważniejsze uroczystości, które mają miejsce w Uniwersytecie Jagiellońskim, takie jak inauguracja roku akademickiego, Święto Edukacji Narodowej, Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego, wręczenia doktoratów honoris causa i wiele innych. Poza działalnością akademicką, zespół bierze udział w licznych polskich oraz zagranicznych festiwalach i konkursach.

Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszym męskim chórem akademickim w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Powstał w listopadzie 1878 r. i od tamtej pory działa nieprzerwanie w murach uczelni. 

Żeński Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego istnieje od 2006 roku i od chwili powstania aktywnie uczestniczy w życiu Krakowa i Uniwersytetu.